2 grudnia 2016 Udostępnij

Największe ilości chlorofilu możemy znaleźć w lucernie

Lucerna siewna

Lucerna siewna uznawana jest za jedno z najlepszych źródeł białka, karotenu, retinolu, chlorofilu, witaminy D, E, B6, K. Dodatkowo dostarcza kilku enzymów trawiennych. Głęboki system korzeniowy rośliny gwarantuje doskonałą absorpcję składników mineralnych. To właśnie z tego powodu lucerna dostarcza również niemałych ilości wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu oraz szeregu innych pierwiastków w ilościach już śladowych. Prowadzone licznie badania pokazują, że w wątrobie oraz jelicie cienkim lucerna unieczynnia chemiczne karcerogeny pokarmowe.

Jest pomocna w procesie usuwania toksyn. Skutecznie neutralizuje również kwasy. Dostarcza ogromnych ilości chlorofilu, a także dużych ilości składników odżywczych. Skutecznie alkalizuje organizm, odtruwa go. To ostatnie tyczy się przede wszystkim wątroby.

Lucernę uprawia się od przeszło dwóch tysięcy lat. Przez naprawdę bardzo długi czas uważano ją za cudowne ziele. Nie bez powodu mieszkańcy krajów arabskich określali ją mianem matki ziół. Zauważali jej niesamowite właściwości odżywcze i lecznicze. Korzenie lucerny sięgają naprawdę bardzo głęboko w ziemię. Dzięki temu mogą wchłaniać minerały oraz potrzebne roślinie składniki odżywcze. Tak rozbudowana struktura korzeniowa sprawia, że lucerna jest obecnie jednym z najbardziej zdrowych roślin zielnych na świecie.

Właściwości lecznicze lucerny

Dzięki zawartości saponinów lucerna skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Ogranicza również tworzenie się zmian miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych. Korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, regulując jego wartość. Zapobiega powstawaniu opuchlizn i zatrzymywaniu wody w organizmie. Wykazuje aktywność podobną do estrogenowej, przez co powinny sięgać po nią kobiety w okresie menopauzy. Zaleca się ją także w profilaktyce nowotworu piersi.

Działanie układu trawiennego

Lucerna wykazuje również działanie odtruwające. Skutecznie chroni przed rozwojem nowotworów układu trawiennego: okrężnicy, odbytu, żołądka oraz przełyku. Jest naturalnym i jednocześnie bardzo skutecznym środkiem przeczyszczającym, moczopędnym. Skutecznie obniża gorączkę. Jest bardzo dobra dla osób w podeszłym wieku. Spowalnia przebieg procesów starzenia się, skutecznie wspomaga również układ odpornościowy. Podnosi wydolność fizyczną organizmu, gwarantuje zdrowy, głębszy sen.

Ewelina Kędzierska

Redakcja gitkids.pl