3 grudnia 2016 Udostępnij

Alkalizowanie ciała na poziomie komórkowym

Istnieje szereg sposobów na zmniejszenie kwasowości organizmu ludzkiego, czyli na jego zalkalizowanie.

Proporcja zasad i kwasów w organizmie

Ważne pośród nich są regularne ćwiczenia bądź regularny ruch na świeżym powietrzu, dzięki którym wzrasta poziom hemoglobiny, a cały organizm jest lepiej dotleniony. Sytuacja nie jest oczywiście aż taka prosta, ale regularne ćwiczenia mają bardzo silny wpływ na dotlenienie wszystkich komórek naszego ciała i poprawę tak zwanego głębokiego oddychania, kluczowego dla sprawności i zdrowia całego organizmu. Nie należy mylić też głębokiego oddychania komórek z chińską techniką oddechu zwiększającą ilość tlenu we krwi.

Jest ona istotna, ale sama obecność tlenu we krwi nie spowoduje jego dostarczenia do komórek, jeśli będą one za bardzo zakwaszone. Główną barierą dla prawidłowej gospodarki tlenem jest nieprawidłowe pH płynów ustrojowych. Niezależnie od tego, trzeba mieć na uwadze fakt, że zbyt niski poziom tlenu we krwi jest niebezpieczny dla każdego człowieka. Saturacja na poziomie 94% jest bezpośrednim powodem do hospitalizacji takiej osoby.

Zwalczanie zakwaszenia

Regularne ćwiczenia przekładają się zarówno na poziom hemoglobiny w krwi, jak i ilość tlenu przez nią przenoszoną. Co więcej, regularne ćwiczenia powodują uwalnianie się do organizmu endorfiny, hormonu szczęścia, jak również ograniczają obecność niektórych innych hormonów negatywnych. Szczególnie polecanym rodzajem ruchu jest joga, w czasie której uwalniany jest także kortyzon, środek o naturalnych właściwościach przeciwzapalnych. Równie skuteczne jest bieganie.

Dotlenienie organizmu

Cały czas mierzyć się jednak będziemy z problemem absorpcji tlenu przez komórki. Nadmierna kwasowość sprawi, że w komórkach zatrzymywane będą toksyny, a dostęp tlenu do nich będzie ograniczony. Zmniejszenie kwasowości jest niezbędne do przeprowadzenia detoksykacji. Utrzymywanie się środowiska kwasowego przez długi czas prowadzi do poważnego podniesienia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Kwasowość środowiska to także bezpośredni czynnik powodujący wszystkie choroby zwyrodnieniowe, w tym artretyzm. Zmiana nawyków żywieniowych połączona z aktywnością fizyczną zmieni paradygmat panujący w organizmie, poprawi natlenienie komórek oraz sprawi, że będziemy mniej podatni na choroby.

Karol Fijał

Redakcja gitkids.pl