3 grudnia 2016 Udostępnij

Jak zakwaszenie wpływa na organizm?

Wpływ zakwaszenia na stan zdrowia

Zdecydowana większość z nas bez trudu jest w stanie wskazać chorobę, której obawia się najbardziej i nie można nie zgodzić się z tym, że najczęściej jest to choroba nowotworowa. Wiele aspektów związanych z jej powstawaniem nadal pozostaje dla nas zagadką, nie ulega jednak wątpliwości, że możemy już wskazać przynajmniej kilka czynników, które można utożsamiać z większością schorzeń tego rodzaju. Jednym z nich jest kwasica, na której znaczenie dziś zwracają uwagę niemal wszyscy naukowcy i lekarze.

Kwasica to schorzenie, które sprawia, że w komórkach ludzkiego ciała znajduje się coraz mniej tlenu. Niestety, niedotlenienie komórek coraz częściej jest utożsamiane z procesem powstawania komórek nowotworowych. Oczywiście, analizując nasze ciało musimy dostrzec to, że niektóre z jego części wykazują się większą zasadowością niż inne. Wysoko alkaliczne są między innymi wątroba i trzustka, nietrudno się więc domyśleć, że kwasica może przyczynić się do ich poważnego uszkodzenia.

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej

Nadmierna kwasowość przyczynia się między innymi do powstawania kamieni i stanów zapalnych. Odpowiada też za owrzodzenia, refluks, cofanie się żółci w kierunku żołądka i przełyku oraz wiele innych niedogodności. Refluks wydaje się w tym kontekście szczególnie niebezpieczny, okazuje się bowiem, że może on podrażniać zarówno dwunastnicę, jak i żołądek. Co więcej, refluks kwasów oraz refluks żółciowy bardzo często pojawiają się w połączeniu ze sobą, co przyczynia się do pojawienia się ostrego ataku zapalenia trzustki.

Refluks przełyku

Kwaśność żółci jest też utożsamiana z rozwojem kamicy pęcherzyka żółciowego, komórki trzustki maja przy tym coraz większe problemy z pozyskaniem minerałów i węglowodanów niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście, nie można utrzymywać, że tak zwana reakcja mleczanowa jest najważniejszą z przyczyn choroby nowotworowej, gdy jednak mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu, może być ono postrzegane jako fundament wszystkich chorób.

Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma proces odkwaszania organizmu i nie można nie cieszyć się z tego, że w ostatnim czasie poświęca mu się coraz więcej uwagi. Prawdziwym wyzwaniem staje się zwłaszcza zbyt duża ilość sodów w mitochondriach odpowiedzialnych za produkcję energii. W rezultacie sód zostaje wykorzystany tak, jak potas, a to prowadzi do dalszych strat.

Klaudia Stańczyk

Redakcja gitkids.pl